Usługi prawne

Zakładanie i likwidacja firm

Coraz więcej osób decyduje się na spełnienie swego marzenia o prowadzeniu własnej firmy. Polacy są bardzo przedsiębiorczy, mają ciekawe pomysły na biznes, chcą realizować swoje pasje również w życiu zawodowym. Samo zakładanie firmy nie jest zbyt skomplikowanym procesem, jednak wcześniej trzeba odpowiednio przygotować się do jej prowadzenia. Warto skorzystać z konsultacji prawnej, aby wybrać dopasowaną do swoich potrzeb formę prowadzonej działalności gospodarczej, formę opodatkowania, kody PKD oraz poznać wymogi prawne, jakie należy spełnić chcąc legalnie prowadzić wybraną działalność.

 

Zakładanie indywidualnej działalności gospodarczej

 

Indywidualna działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prowadzenia firmy. Do założenia firmy nie jest wymagane wnoszenie kapitału zakładowego czy posiadanie wspólnika. Wystarczy złożenie jednego formularza – wniosku o wpis do CEIDG - w urzędzie miasta lub gminy.

Zgłoszenie nowego przedsiębiorcy do ZUS jako płatnika składek następuje automatycznie, ale i tak należy zgłosić się do ZUS jako ubezpieczony. Również automatycznie nowej firmie zostanie nadany nr NIP. Jeżeli przedsiębiorca jest tzw. „vatowcem” musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT.

Osoba, na którą zarejestrowana jest indywidualna działalność gospodarcza osobiście prowadzi firmę i ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie należności i zobowiązania powstałe w związku z jej funkcjonowaniem. Formy prowadzenia księgowości są dosyć proste, a dodatkowo można wybierać z wielu różnych form opodatkowania. Stosunkowo szybko można zarówno założyć, jak i zlikwidować taką firmę.

 

Zakładanie spółek

 

Niektórym osobom zakładanie spółek może wydawać się bardzo łatwe, dlatego nie decydują się na profesjonalne doradztwo. W związku z tym popełniają błędy, które nie tylko powodują, że sam proces rejestracji znacząco się wydłuża, ale także mogą generować trudności w późniejszym funkcjonowaniu spółki. Dlatego też warto skorzystać ze wsparcia naszej kancelarii podczas zakładania spółki. Udzielamy porad prawnych, dzięki którym nie będą musieli się Państwo martwić formalnościami czy nagłymi zmianami w prawie. Na bieżąco informujemy naszych Klientów, a także podpowiadamy, jakie rozwiązania będą najlepsze w ich sytuacji. Z pomocą naszej kancelarii zakładanie spółek jest bardzo proste. W razie wątpliwości bądź niepewności prawnicy odpowiedzą na Państwa pytania.


Jak wygląda proces zakładania spółki?


Zanim założą Państwo spółkę należy podjąć decyzję, jaki ma być jej rodzaj. W Polsce wyróżniamy kilka rodzajów spółek:

  • cywilne,
  • jawne,
  • partnerskie,
  • komandytowe,
  • komandytowo-akcyjne,
  • z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • proste spółki akcyjne,
  • akcyjne.


Jeżeli nie są Państwo przekonani, jaki rodzaj spółki będzie odpowiedni dla Państwa potrzeb – pomożemy w wyborze. Przedstawimy różnice pomiędzy nimi, korzyści wynikające z ich założenia, po czym wspólnie podejmiemy decyzję. Następnie trzeba przygotować pełną dokumentację, która jest niezbędna do założenia spółki. Możemy to zrobić za Państwa – sporządzimy umowy spółki i inne potrzebne dokumenty. Kolejnym krokiem jest wizyta wspólników u notariusza, podczas której zostanie podpisana umowa. Warto zaznaczyć, że umowy spółki cywilnej nie trzeba podpisywać u notariusza.


Aby spółka mogła funkcjonować, należy ją zarejestrować w odpowiednim rejestrze przedsiębiorców – KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) dla spółek prawa handlowego i CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) dla spółek cywilnych i jednoosobowych działalności gospodarczych, Urzędzie Skarbowym, Głównym Urzędzie Statystycznym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nasza kancelaria zajmie się tym za Państwa. Pomagamy Klientom w każdej sprawie związanej z zakładaniem, przekształcaniem, a także likwidacją spółki. Mamy duże doświadczenie i wiedzę, co pozwala nam działać sprawnie i profesjonalnie.

 

Likwidacja firm

 

Likwidacja firmy w porównaniu do jej zakładania jest znacznie bardziej skomplikowanym i długotrwałym procesem, szczególnie ze względu na wielość spraw wymagających uporządkowania i zakończenia.

Do zamknięcia indywidualnej działalności gospodarczej konieczne będzie złożenie wniosku o wykreślenie działalności z CEIDG. Informację o zamknięciu firmy urząd skarbowy, ZUS, KRUS i GUS otrzymają automatycznie, więc nie trzeba ich o tym dodatkowo informować. Należy jednak pamiętać o pewnych odrębnościach dotyczących przedsiębiorców rozliczających się w formie karty podatkowej. Kolejnymi czynnościami będą wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób dotychczas zatrudnionych oraz zgłoszonych do ubezpieczeń członków ich rodzin. Przedsiębiorca likwidujący działalność ma również obowiązek sporządzić wykaz składników majątku firmy oraz spis z natury na dzień zamknięcia działalności, jeśli prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów lub opłacał podatek od przychodów ewidencjonowanych. Oczywiście nie można zapominać o zapłacie podatków, wykreśleniu firmy z rejestru VAT i wyrejestrowaniu kasy fiskalnej.

Zamykanie spółek prawa handlowego co do zasady wymaga przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Konieczne będzie podjęcie wielu uchwał, sporządzenie bilansów i sprawozdań finansowych, wniosków do KRS, formularzy do urzędu skarbowego. Należy zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, spłacić należności, a w końcu – upłynnić majątek spółki. Likwidacja spółki wpisanej do KRS z pewnością będzie wymagała wiele czasu i pracy, ale również profesjonalnej wiedzy o obowiązujących przepisach prawa. Nieoceniona będzie pomoc prawników i księgowych, którzy zadbają o prawidłowy przebieg tego skomplikowanego procesu.

Jeśli więc planują Państwo likwidację firmy, zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy naszej kancelarii.

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania

zapraszamy do kontaktu

Ultima Kancelria

ULTIMA Sp. z o.o.

Kancelaria prawno-rachunkowa

Kontakt